LOVEC | Bahnivec horský
9149
post-template-default,single,single-post,postid-9149,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Bahnivec horský


Bahnivec je antilopou, žijúcou v severovýchodnej časti južnej Afriky. Žije v hornatých oblastiach a lesoch s dobrou dostupnosťou vody. Antilopa je vysoká okolo 75 cm a váži cez 30 kg. Srsť je väčšinou červenohnedej farby alebo sivá s bielym bruchom. Samce majú zhruba 35 cm dlhé rožky, ktoré využívajú k súbojom o samice v období párenia. Bahnivec veľký je zviera s dennou aktivitou. Ak je vyrušený predátorom, vydá poplašný signál a dá sa na útek, pričom sa snaží čo najrýchlejšie skryť.

Ja som sa na lov bahnivca vydala s priateľom Garym minulý rok v júni do Juhoafrickej republiky. Dochádzalo nám mäso a najjednoduchšie, čo môžete v ten moment v Afrike urobiť, je ísť na lov. Vstali sme skoro ráno a vydali sa na pozemok nášho kamaráta, kde je bahnivcov viac než dosť. S nami išiel Frank, vyštudovaný biológ, ktorému v žilách koluje krv pravého lovca. Vyrazili sme do horskej divočiny a zaparkovali auto. Zvyšok cesty sme absolvovali pešo, ako tisíce rokov predtým – vylezieme na najväčší kopec a rozhliadneme sa, kde sa dá nájsť zver.

Prvú skupinku sme našli rýchlo. Hlavného samca sme strieľať nechceli, žiadny iný v stáde nebol, rozhodli sme sa teda pre samicou. Kývam na Garyho – je tvoja – a profesionálny lovec vie, čo robiť. Behom pár sekúnd má namierené a strela ráže 308 winchester triafa bahnivca na dvesto metrov. Potľapkám Garyho po ramene, veľmi pekná strela. Rýchla fotografia a ideme ďalej. Chceme mať počas dneška plnú mrazničku. Gary berie ulovený kus na chrbát a ideme na cestu. Čaká nás ďalší kopec – v okolí tohto je už zver vyplašená.

Druhá hora už ma stojí poriadne veľa síl. Gary vyzerá odhodlane, ale vidím, ako z neho tečie pot a kilogramy mäsa na chrbte to nijako nevylepšujú. Slnko už pomaly zapadá a vyzerá to, že budeme musieť ísť domov, ale zrazu skoro zakopneme o skupinku bahnivcov, ktorí sa objavia na skale sto päťdesiat metrov od nás. Je tam aj mladší samec, ktorého by som veľmi rada trafila. Rozhliadam sa, hľadám opierku, hlavne rýchlo, zver môže utiecť počas sekundy. Frank ukazuje veľký kameň – tu sa opri – a ja už zízam do puškohľadu. Tma, je vidieť sotva silueta, zamierim na lopatku a pálim. Bahnivec spadne pomaly, skoro ako keby si len líhal, hlavne nech sa neskotúľa dole, to by bola zbytočná smrť. Bežím k nemu a cítim, ako veľmi som vyčerpaná, ale všetko je v poriadku, zviera leží bez pohnutia. Mlčíme, na viac nemáme silu, Frank berie na chrbát druhého bahnivca a vyrážame. Ešte nás čaká poriadne dlhá cesta, než si dáme prvý steak.

Autor: Michaela Fialová – Michaelkas hunting
Foto: autor