LOVEC | Carl Rungius
9195
post-template-default,single,single-post,postid-9195,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Carl Rungius


Carl Rungius

Carl Clemens Moritz Rungius (narodil sa 18. augusta 1869 a umrel 21. októbra 1959) bol vedúcou osobnosťou amerických umelcov zobrazujúcich divokú prírodu. Narodil sa v Nemecku, emigroval však do Spojených štátov a strávil tu prevažnú časť svojho kariérneho ale aj osobného života, presnejšie v západných Spojených štátoch a Kanade. Aktívny bol predovšetkým v prvej polovici 20. storočia, získal povesť najdôležitejšieho veľkého maliara zveri a je považovaný za priekopníka medzi umelcami stvárňujúcimi divokú zver v severnej Amerike.

Skorý život v Nemecku

Rungius sa narodil v Rixdorfe, dnes je to súčasť Berlína, v rodine Pastora Heinrich Rungius (1833-1922) a Magdalény Fulda. Rungius strávil väčšinu svojho detstva v Britzi, tiež časti Berlína. Rungius mal sedem sestier a jedného brata. Jeho rodina mala záľubu v umení, prírode a preparovaniu zvierat, a od útleho veku sa Carl zúčastňoval lovu a vedel, že chce byť maliar voľne žijúcich živočíchov. Po dosiahnutí školského veku, bol Carl poslaný žiť so svojou ovdovenou babičkou v obci Burg bei Magdeburg. Preukázal vášeň pre lov od mladého veku, a to je tá vášeň, ktorá dominovala v jeho neskoršom živote a mala obrovský vplyv na jeho dielo. Od útleho veku, Rungius preukazoval ambíciu stať sa umelcom. Jeho veľkým vzorom v rannom období jeho tvorby bol maliar divokej prírody a divej zveri Richard Friese. Na ceste k dosiahnutiu cieľa stálo Carlovi niekoľko prekážok. Mal obrovskú nechuť pre školy. Napriek tomu dokončil svoje akademické ročníkové práce a zložil skúšky a zároveň si odbavil počas štúdií jeden rok základnej vojenskej služby. Jeho otec mal tiež výhrady voči tomu a by sa stal maliarom. Nakoniec sa však nechal obmäkčiť, ale iba pod podmienkou, že Carl začne svoje povolanie prijateľným spôsobom tým, že sa priučí obchodu s umením.

Mačacie pitvy

Rungius študoval umenie na berlínskej Akadémii umenia od 1888-1890. Začala kurzom ornamentálneho dizajnu. O takúto tvorbu však nemal veľký záujem. Stále trávil voľný čas v berlínskej zoo skicovaním a štúdiom tamojších zvierat. Zvieratá v ZOO však nevyhovovali celkom jeho potrebám. Nemohol študovať ich svaly a kosti pod kožou, aby tak videl ako fungujú. S cieľom získať lepší pohľad na anatómiu zvierat, Rungius často navštevoval miestnu továreň na lepidlá, aby tam mohol dopodrobna študovať anatómiu zvierat v jej najzákladnejšej podobe. Carlov otec často strieľal v záhrade túlavé mačky, ktoré končili ako objekt anatomického skúmania samotného umelca. Hoci jeho práca v továrni na lepidlá a pitvanie mačiek boli nepríjemné, Rungius mal pocit, že je to dôležité pre jeho umelecký vývoj.