LOVEC | Recenzia: Fotopasca MINOX DTC 450 SLIM
9181
post-template-default,single,single-post,postid-9181,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Recenzia: Fotopasca MINOX DTC 450 SLIM

Fotopasce sa stávajú čoraz populárnejšími, či už na monitorovanie poľovných revírov, sledovanie zveri v jej prirodzenom prostredí či stráženie súkromného majetku.  Obchody nám ponúkajú širokú paletu fotopascí rôznych značiek a parametrov.  Na prvý pohľad sú všetky veľmi podobné. Zelené, hnedé či maskáčové skrinky s nenápadným objektívom, senzorom pohybu a LED diódami vpredu. Jedna však svojim dizajnom „vytŕča z davu“. Fotopasca Minox DTC 450 SLIM nás zaujala svojim netradičným veľmi tenkým tvarom i realistickým maskovaním. Rozhodli sme sa, že vyskúšame ako táto fotopasca funguje.

Základné vlastnosti fotopasce Minox DTC 450

Ide o klasickú fotopascu, ktorá pomocou senzoru registruje pohyb v jej blízkosti a na základe tohto podnetu vytvára záznam v podobe fotografií alebo videa. Tieto súbory sú ukladané na pamäťovú SD kartu. Je vybavená výkonným infračerveným bleskom s dosahom 15 metrov. Vďaka nemu je schopná zaznamenávať fotografie a videá aj v noci. Fotopasca Minox DTC 450 ponúka niekoľko možností nastavenia, ktorým sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch. V tabuľke sa nachádzajú technické parametre uvádzané výrobcom.

Technické parametre
Snímací senzor 0,3 MP CMOS senzor
Rozlíšenie obrazu nastaviteľné, 12 MP (interpolačné), 6 MB (interpolačné), 3 MP, 0,9 MP
Rýchlosť spúšte 1 s.
Sekvencia fotografií 1-9 fotografií (nastaviteľné)
Rozlíšenie videa 1280 x 720 HD
Dĺžka videa 10 – 60 s. (nastaviteľné)
Vysokovýkonný infračervený blesk dosah 15 m
Displej 2-palcový TFT farebný
Denné fotografovanie farebné
Nočné fotografovanie čierno-biele
Používateľské rozhranie 6-tlačidlový ovládací panel
Displej aktuálnej obrazovky zobrazenie fotografií / videí
Nastavenia dátum, čas, teplota, fázy mesiaca uvedené na každej fotografii/videu (voliteľné)
Externá pamäť SD/SDHC karta s kapacitou 32 GB
Porty USB port
Káble USB kábel (súčasť dodávky)
Batérie 8x 1,5 V AA batérie / alkalické / Li-Ion alebo NiMH
Ochrana na heslo 5 číselná kombinácia
Montáž 2 popruhy
Rozmery (V x Š x D) 210 x 110 x 27 mm
Hmotnosť (bez batérií) 320 g

Rozbalenie a príprava fotopasce

Fotopasca Minox DTC 450 Slim je balená v pevnom priehľadom plastovom obale. Na zadnej strane obalu sa nachádza popis jej základných vlastností a funkcií. Súčasťou balenia sú 2 popruhy na upevnenie fotopasce v teréne, USB kábel a návod na použitie.

Na batériách sme si dali záležať

Po oboznámení sa s fotopascou môžeme pristúpiť k prvému kroku, ktorým je vloženie batérií. Tie však nie sú súčasťou balenia. Výrobca odporúča používanie kvalitných alkalických AA lítium-iónových batérií (Li-Ion), alebo nikel-metalhydridových batérií (NiMH). Aj pri výbere batérií sme mysleli na to, že budú musieť čeliť nízkym teplotám hlboko pod bodom mrazu. Na odporúčanie autorizovaného predajcu fotopascí Minox sme si vybrali alkalické AA batérie: GP Ultra Plus+.

Vloženie SD karty

Fotopasca Minox DTC 450 je kompatibilná s klasickou pamäťovou kartou SD/SDHC s kapacitou až 32 GB. Karta sa vkladá do spodnej časti fotopasce, kde sa nachádza tiež USB port.

Nastavenie fotopasce

Natavenie fotopasce Minox DTC 450 pre nás bolo pohodlné. Intuitívne menu sa ovláda pomocou jednoduchého ovládacieho panela. Fotopasca má 3 základné režimy:

  • OFF: vypnutá
  • SETUP: režim nastavovania
  • ON: zapnutá (prevádzkový režim)

V režime nastavovania sa jednoducho šípkami posúvame v menu a tlačidlom OK potvrdzujeme vybrané nastavenie. Ako prvé sme si zvolili nastavenie jazyka, kde sme predvolenú angličtinu zmenili na slovenčinu. Ďalej sme si vybrali, či má fotopasca zachytávať fotografie, alebo nahrávať videá. Rozlíšenie obrazu je možné nastaviť na 0,9 MP, 3 MP, 6 MP alebo 9 MP. My sme si vybrali to najvyššie. Dĺžka videa sa dá nastaviť na 10 sekúnd až 1 minútu. Pri fotografiách si môžeme zvoliť sekvenčné fotenie, kde je možné zachytiť v rýchlom slede za sebou až 9 fotografií. Funkcia nastavenie intervalu oneskorenia umožňuje určiť časový odstup medzi dvoma fotografiami, keď fotopasca nereaguje na pohyb. Možnosti nastavenia intervalov oneskorenia po sebe nasledujúcich snímok sa pohybujú od 5 s, 10 s, 20 s, 30 s, 1 min, 30 min a 60 minút. Po nastavení formátu teploty, dátumu a času si môžeme zvoliť, či sa tieto informácie majú na fotografii/videu zobraziť vo forme odtlačku alebo nie. My volíme možnosť áno.

Výber lokality a umiestnenie fotopasce v teréne

Fotopascu sme otestovali hneď v 2 lokalitách. V našej osvedčenej lokalite s CHPO Poľana a následne pri krmelci v poľovnom revíri na strednom Slovensku. V prvom prípade sme fotopascu upevnili na strom a pri krmelci sme si vyrobili vlastný stojan.

Zabezpečenie

Fotopascu nechávame v prírode napospas osudu. Veríme, že kvalitná technológia a odolné materiály odolajú nehostinnému prostrediu divočiny. Ako však môžeme eliminovať riziko krádeže? Výhodou je inovatívny tvar fotopasce, ktorý sadne na strom ako uliaty a tiež realistické maskovanie, vďaka ktorému fotopasca ľahšie splynie s prostredím. Ak ju aj napriek tomu nejaké ostré oko zlodeja zbadá, je dobré sa poistiť. Fotopasca Minox DTC 450 nám dáva možnosť poistiť si fotopascu oceľovým lankom. Na fotopasci sú umiestnené 2 oká, cez ktoré môžeme prevliecť bezpečnostné lanko. Svoje dáta navyše môžeme zabezpečiť nastavením hesla pre vstup do menu a tiež môžeme použiť visiaci zámok, na ktorý výrobca šikovne umiestnil praktické očko v dolnej časti fotopasce.

Fotografie nočného života v lese

Les v noci ožíva. Preto za veľmi dôležitú považujeme kvalitu snímok v noci, keď je lesná zver aktívna. Našej fotopasci Minox DTC 450 sa podarilo nafotiť, aj vďaka dobrej lokalite umiestnenia v CHKO Poľana, pekné nočné fotky medvedej rodinky i zvedavú líšku.

Monitorovanie zveri pri kŕmnom zariadení

Pre lepšie zábery sme si v našej ďalšej lokalite svojpomocne vyrobili stojan na fotopascu. Náš šikovný redaktor ho zhotovil z nepotrebných prahov dverí. Spojil ich závitovou tyčou, pričom cez všetky nôžky stojanu navŕtal diery pre lepší výber uchytenia pomocou skrutky.

Fotopascu uchytil skrutkou o jej zadnú časť. Fotopasca Minox DTC 450 disponuje Whitworthovým závitom, ktorý sa bežne používa na väčšine optických prístrojov. Nakoľko my sme použili skrutku s metrickým závitom, chytila len na cca dva až tri závity. Aj napriek tomu uchytenie drží pevne, a náš špeciálny “statív” môžeme umiestniť do terénu. Hladní návštevníci nenechali na seba dlho čakať. Fotopasca fičí na plné obrátky a výsledkom je paleta denných aj nočných fotografií.

Odolnosť fotopasce proti vonkajším vplyvom

Ak má fotopasca vydržať v prírode niekoľko mesiacov, vysoká odolnosť a dobre koncipovaná technológia je nutnosťou. Robustná fotopasca Minox DTC 450 je dôkazom toho, že spoločnosť MINOX GmbH si je tejto skutočnosti plne vedomá. Ani chlad či daždivé počasie sa nijako negatívne na jej výkonnosti nepodpísalo.

Naše hodnotenie:

Fotopasca Minox DTC 450 Slim rozhodne nesklamala. Pomer cena / výkon hodnotíme veľmi dobre. Dlhá výdrž batérií, spoľahlivá technológia a odolnosť materiálov nás skutočne prekvapila. Kvalita fotografií za denného svetla je tiež veľmi dobrá. Fotografie nasnímené v noci však už také pekné nie sú, ale na bežné monitorovanie poľovného revíru sú postačujúce. Ako nevýhodu vnímame, že fotopasca je nastaviteľná len na snímanie fotografií alebo len na natáčanie videí. Nie je možné tieto funkcie kombinovať. Video nasnímané fotopascou má pomerne dobrú kvalitu obrazu, no bez zvukového záznamu. Cena odporúčaná výrobcom je 159 € s DPH, čo zodpovedá kvalite.

Fotopascu Minox DTC 450 Slim si môžete zakúpiť v e-shope Huntingland.sk.

Autor: Ing. Tomáš Vaculčiak PhD.


Dostávajte užitočné články, recenzie a aktuality zo sveta divokej prírody a poľovníctva priamo na e-mail: