LOVEC | Zázraky prírody
9163
post-template-default,single,single-post,postid-9163,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Zázraky prírody


Prameň Old Faithful je možno slávnejší, ale horúci prameň Grand Prismatic je najfotografovanejší termálny prameň v Yellowstone. Dôvod je prostý, je obrovskej rozlohy a žiari dúhovými farbami.

A čo robí z prameňa Grand Prismatic skutočného velikána?

Hlbší ako 10-poschodová budova

Extrémne teplá voda putuje 36,8 m z trhliny v zemi kým dosiahne povrch.

Futbalové ihrisko „na steroidoch“

Tretí najväčší prameň na svete s priemerom približne 112 m Grand Prismatic je väčší ako futbalové ihrisko.

Dúhové farby

Horúci prameň má na okrajoch svetlé prúžky oranžovej, žlté a zelené prstence a hlboká modrá voda tvorí jadro. Tieto farebné vrstvy a ich odtiene spôsobujú rôzne druhy termofilných (teplomilných) baktérií žijúcich v postupne chladnejšej vode okolo žriedla. A hlboké modré jadro? To je zase spôsobené, tým že voda rozptyľuje modré spektrum svetla viac než ostatné a to sa odráža späť k našim očiam.

Živý Teplomer

Teplomilné mikróby žijúce v termálnych prameňoch Yellowstone-u poslúžili NASA. Využíva ich na výskum možnosti mimozemského života na zdanlivo nehostinných planétach. V roku 1968, výskumník Thomas Brock objavil mikróby, ktoré žijú v jednom z extrémne horúcich prameňov Yellowstone-u. V nasledujúcich rokoch jeho výskum mikróbov viedol k výrazným lekárskym a vedeckým poznatkom, vrátane sekvenovania celého ľudského genómu.