LOVEC | Africký mor prasiat v Čechách
9495
post-template-default,single,single-post,postid-9495,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Africký mor prasiat v Čechách

V Českej republike sa objavil africký mor diviakov. Českí veterinári vyhlásili pri Zlíne zamorenú oblasť. Nákazlivú chorobu potvrdili v prípade dvoch uhynutých diviakov nájdených v blízkosti zlínskej nemocnice. Informovala o tom ČT24.

V Česku sa africký mor prasiat, ktorý pôvodne preniesli kliešte od afrických prasiat bradavičnatých, nikdy nevyskytoval. Veterinári však dlhodobo upozorňovali na to, že ohnisko choroby bolo vlani napríklad v susednom Poľsku, kde sa však šírenie podarilo zastaviť. Veterinári preto už skôr začali monitoring diviakov a vyšetrovali uhynuté zvieratá.

Nákaza síce nie je prenosná na človeka, no pre divé a domáce prasatá je smrtelná. Ide o akútne, vysoko nákazlivé ochorenie podobné klasickému moru prasiat. Prejavuje vysokou horúčkou, ktorá môže trvať aj niekoľko dní. Prvé príznaky sa objavujú pri klesaní teploty. Zvieratá sú malátne, ťažko dýchajú, neprijímajú potravu, trpia krvavou hnačkou a vracajú. Vakcinácia proti tejto nákaze neexistuje. Nakazené zvieratá takmer vo všetkých prípadoch zomierajú.

V okolí miesta nálezu (okurh 10 km) veterinári vyhlásili mimoriadne opatrenia, podobné ako pri výskyte vtáčej chrípky. Diviaky v tejto lokalite sa napríklad nemôžu loviť ani kŕmiť. Poľovníci tiež musia aktívne vyhľadávať a hlásiť uhynuté diviaky. Chovatelia musia nahlásiť všetky prasatá v hospodárstve a držať ich tak, aby nemohli prísť do kontaktu s diviakmi. Za porušenie tohto nariadenia hrozia chovateľom finančné pokuty.

Potravinárska komora odporúča, aby si ľudia zo zahraničia nevozili tepelne neopracované mäsové výrobky.