LOVEC | Divozel veľkokvetý
9472
post-template-default,single,single-post,postid-9472,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Divozel veľkokvetý


Stručná charakteristika

Divozel je svojimi liečivými účinkami známy oddávna, nálev zo sušených kvetov lieči kašeľ a ostatné sprievodné javy prieduškových ochorení a choroby z prechladnutia. Má protizápalové hojivé účinky a lieči mnoho ďalších ochorení. Okrem toho sa divozel predtým využíval aj vo farbiarstve – na žlto sa farbili nielen látky, ale aj vlasy. Dvojročná, plstnato ochlpená bylina – Divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum Berthold) dorastá až do výšky dvoch metrov. Na stanovište nie je náročná, rastie aj na rumoviskách a pozdĺž ciest, pôda môže byť suchšia a chudobná, ale hlavne musí byť stanovište dostatočne slnečné. Existuje mnoho druhov divozelu, najznámejšie sú okrem veľkokveté D. malokvetý, D. čierny, D. ozdobný … Liečivé účinky majú všetky, lebo sa obsahom látok takmer zhodujú, preto je výber pre ich použitie na liečbu jednoduchý.


Pestovanie na záhrade

Divozel veľkokvetý nájdeme nielen v prírode, ale môžeme ho s úspechom pestovať aj na záhrade. Semienka si môžeme opatriť v prírode, neskoro na jeseň, kedy je divozel už úplne suchý a hnedý. Zo zhrubnutej stonky zošúpeme odkvitnuté časti do vrecka a doma ich potom dôkladne usušíme. Pozor! Semená sú jedovaté, obsahujú rotenón. Potom kapsuly jemne rozdrvíme, čím uvoľníme drobné hnedé semienka. Tie preosejeme a uložíme na mesiac a pol až dva mesiace do mrazničky, potom ich preložíme do chladničky. Skoro na jar semienka vysejeme do plytkých pestovateľských misiek, ktoré naplníme vlhkým piesočnatým substrátom. Semienka substrátom nezakrývame, potrebujú k vývoju svetlo. Po troch týždňoch môžeme už vyrastené sadeničky zasadiť na slnečné miesto do vonkajšieho záhon a tým naša záhradnícka práca v podstate končí, lebo rastlina sa naďalej bude sama vysemeňovat. V prvom roku vyrastú ružice plstnatých listov, ktorá na jeseň odumiera. V ďalšom roku potom vyrastie byľ s bohatým strapcom žltých kvetov. Kvitne od júna do septembra.


Zber a sušenie drogy

Zber kvetov divozelu veľkokvetého je najvhodnejší v júli a auguste. Kvet divozelu sa ráno otvorí a v rovnaký deň večer opadáva, preto ho zberáme priebežne každý deň. Zbierame len suché kvety bez kalichu a zaobchádzame s nimi opatrne, aby sme ich nepotlačili. Sušíme ich rozložené do jednej vrstvy rýchlo, najlepšie na slnku, prípadne v otvorenej rúre pri teplote 60 ° C. Ak sa pri sušení objavia zahnednuté kvety alebo zvyšky kalichov, musíme ich odstrániť, inak sa zber znehodnotí. Dobre usušené kvety majú žltú farbu. Uložíme ich do vzduchotesných nádob.


Zloženie

Divozel obsahuje hlavne saponíny, triesloviny, sliz a flavonoidy, ktoré sa v účinku vzájomne dopĺňajú. Sliz vytvára na sliznici ochranný povlak, ktorý ju chráni pred vysušením a dráždením, saponíny a flavonoidy napomáhajú rozpúšťanie hlienov.


Použitie pri liečbe chorôb a neduhov

Vnútorne ako nálev alebo sirup:
* Ochorenie priedušiek, zápaly, bronchitída, prechladnutie, kašeľ, nádcha, pre uvoľnenie hlienov, podpora potenia pri nachladnutí, kloktanie
* Zlepšuje funkciu pečene a sleziny
* Bolesť hlavy, závraty (tinktúra)
* Nespavosť
* Regulácia menštruačného cyklu
* Zápaly v ústach

Zvonka ako kašovitý obklad alebo olej:
* Protizápalové účinky na poranenie
* Reumatické bolesti
* Opuchy (zo sušených listov)
* Vredy predkolenia (čerstvé listy jemne naklepeme a potrieme olejom – priložíme)
* Zmiernenie bolestí vyvolaných kŕčovými žilami


Príprava lieku z kvetov divozelu

Čaj (nálev): zarovnanú lyžičku sušených kvetov prelejeme 300 ml horúcej vody a necháme 15 minút vylúhovať. Potom scedíme cez husté sitko, aby sme odstránili drobné pichľavé chĺpky. Pijeme 3x denne, sladíme najlepšie medom.

Sirup: do veľkej fľaše alebo kameninovej nádoby vkladáme vrstvy kvetov divozelu a presýpame ich cukrom, najlepšie prírodným hnedým. Tak, ako ich stíhame zbierať, pridávame vždy vrstvu kvetov a zasypeme cukrom. Po naplnení fľaše niekoľko centimetrov pod okraj ju postavíme k oknu na slniečko a obsah každý deň zľahka premiešame vareškou, aby kvety boli ponorené v šťave, ktorá vzniká a vytláča ich hore. Po nejakej dobe prestanú kvety plávať na hladine a klesnú na dno. Ešte niekoľko dní ponecháme, potom sirup aj s kvetmi povaríme, precedíme cez plátno, aby sme zachytili aj pichľavé chĺpky a uskladníme v vyvarených sterilných fľaštičkách. Používame pri prieduškových ochoreniach, kašli, prechladnutí 3x denne 1 polievkovú lyžicu (deti 1 čajovú lyžičku).

Tinktúra: 50 g sušených kvetov zalejeme 50 g čistého liehu a necháme v dobre uzavretej pohári 14 dní stáť na slnečnom mieste. Potom prefiltrujeme. Užívame 3x denne kávovú lyžičku.

Olej: čerstvé kvety zalejeme olivovým olejom a pohár postavíme na slnečné miesto a necháme stáť.


Prihláste sa na odber newslettra a dostávajte užitočné články a aktuality zo sveta strelectva, poľovníctva a divokej prírody priamo na e-mail: