LOVEC | Prvý krát na streleckej súťaži LONG RANGE 500 m – 1400 m
9374
post-template-default,single,single-post,postid-9374,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Prvý krát na streleckej súťaži LONG RANGE 500 m – 1400 m

Ako nadšenci zbraní a streleckej optiky, sme sa rozhodli zúčastniť súťaže v streľbe na dlhé vzdialenosti: Long Range 500 m – 1400 m v Senici, ktorú organizovala Asociácia presnej streľby Slovenska. S našimi výsledkami a dojmami sa s vami radi podelíme. Súťaže sme sa zúčastnili v zložení:

Miloslav Jančík – športový strelec a milovník zbraní, Česká republika
Radoslav Tomašovič – poľovník, Slovensko

Súťaž Long Range 500 m – 1400 m mala bohatú medzinárodná účasť. Zastrieľať si prišli profesionáli z krajín ako Holansko, Česko, Rakúsko, Poľsko, Maďarko či Rumunsko. Registrovaných bolo niečo vyše 50 súťažiacich a z toho v našej kategórii presne 29 strelcov.

Podujatie trvalo 2 dni 16. – 17. 6. 2017. Prvý deň bol určený na tréning a cvičné streľby, ktoré sa začali o 11:00 hod.. Plánovaný čas trvania sa pre nepriaznivé daždivé počasie značne predĺžil a strieľalo sa až do 17:00. My sme túto možnosť využili naplno a vyskúšali sme si streľbu na rôzne typy terčov vo vzdialenosti až do 1400 m. Druhý deň bol venovaný už samotnej súťaži, ktorá prebiehala od 8:00 do 13:00. Sprevádzalo nás krásne slnečné počasie, jedinou komplikáciou bol pomerne silný vietor, ktorý mal však podstatný vplyv na streľbu.

Naše vybavenie

Väčšina súťažiacich používala profesionálne zbrane a vybavenie určené na Long Range Shooting. Naša výbava sa značne odlišovala. Doniesli sme si zbrane určené primárne na lovecké účely značky Rössler Titan 6. Rozhodli sme sa tiež vyskúšať okrem profesionálneho športového puškohľadu učeného pre streľbu na dlhé vzdialenosti MINOX ZP5 5–25×56 s balistickým krížom MR5, 34mm tubusom a balistickou vežičkou s klikaním 0,1 MRAD aj puškový ďalekohľad Leica ER 6,5−26×56 s balistickou vežou s klikaním 0,5 cm na 100 m, ktorý je určený pre poľovačky na dlhšie vzdialenosti.

Puškohľad MINOX ZP5 5–25×56 sme skombinovali so zbraňou Rössler Titan 6, cal. 6,5 × 55 SE s chrómovou hlavňou dĺžky 600 mm a hrúbkou 19 mm, pažbou Target Light Soft Tought a štandardným spúšťovým mechaniznom.

Puškohľad Leica ER 6,5−26×56 sme namontovali na zbraň Rössler Titan 6, cal. 6,5 × 55 SE s čiernenou hlavňou rovnakých rozmerov ako v prvom prípade (600 mm / 19 mm), kanylovaným záverom a športovou spúšťou s odporom 700 g.

Spoliehali sme sa na balistický systém ďalekohľadu s diaľkomerom Leica Geovid 10×42 HD-B. Pre lepšiu kontrolu zásahov na dlhé vzdialenosti nám veľmi dobre poslúžil pozorovací monokulár Leica Televid 25 – 50 s 1,8 extenderom, ktorý nám poskytol zväčšenie na úrovni 45 – 90 ×.

Deň prvý: tréning

V prvý deň sme si do sýtosti zastrieľali s oboch našich zbraní. Na súťaži sme plánovali použiť Rösslerku s MINOXom. Plne sme sa koncentrovali a cvičné streľby a išli nám veľmi dobre. O to viac sme sa tešili na súťažný deň. Aj napriek skeptickým vyjadreniam a nechápavým pohľadom súperov, ktorí veľkú šancu lovecej zbrani na takejto súťaži nedávali, my sme si verili.

Čo dokáže lovecká optika

Druhú zbraň v kombinácii Rössler a optický zameriavač Leica ER sme si otestovali len tak pre zábavu, ale aj zo zvedavosti, čo dá zo seba kompletne lovecká výbava. Ako ciele sme mali rozmiestnené gongy vo vzdialenosti od 500 do 700 m. Používali sme balistický systém Geovidu 10×42 HD-B. Na mini-SD karte, sme mali uložené údaje kalibru 6,5 x 55 a streliva Norma Diamont Line. Systém nám následne vygeneroval balistickú krivku, ktorú môžete vidieť na obrázku.

Prvý výstrel

S diaľkomerom Leica Geovid sme si zamerali vzdialenosť 500 m. Geovid vyhodnotil 37 klikov pre korekciu vzdialenosti, ktoré sme naklikali na balistickej veži puškoladu Leica ER 6,5–25×56. Nasledoval výstrel, no minuli sme cieľ približne pol metra na 9-tej hodine. Bolo to spôsobené vplyvom bočného vetra. Pri ďalšej rane sme preniesli túto vzdialenosť a cieľ sme zasiahli.

Do 700 m je to hračka

Nasledoval cieľ vo vzdialenosti 600 m. Po nameraní vzdialenosti Geovid vyhodnotil 56 klikov a po naklikaní na vežičke odznel výstrel a cieľ sme úspešne zasiahli, pretože sme hneď urobili aj bočnú korekciu vetra. Pri streľbe na 700 m Geovid vyhodnotil 69 klikov. Následne po naklikaní balistickej veže sme s prehľadom zasiahli cieľ.

Streľbu na vzdialenosti dlhšie ako 700 m sme už nemohli skúšať, keďže balistická veža tohto puškohľadu má max. 70 klikov. Tento model puškohľadu Leica je určený na lovecké účely, nie na súťažné použitie. Presný zásah na 700 metrov je teda celkom úspech. Môžeme konštatovať, že pre lovecké účely na dlhšie vzdialeností je Leica puškohľad kombinácii s balistickým ďalekohľadom Leica Geovid plne fukčný. Veľkou výhodou je, že pri použití Geovidu HD-B strelec nemusí poznať balistické údaje, môže sa plne spoľahnúť na balistický systém Geovidu.

Ďen druhý: súťaž

S našim kalibrom 6,5 × 55, sme boli zaradení do kategórie Štandard, kde sa strieľalo na vzdialenosti 600 m, 700 m, 800 m, 900 m a 1000 m na veľký gong. Ďalej na 500 m a 550 m na malý gong a tiež na 500 m vzdialený papierový terč.

V súťažný deň sme dvaja používali zbraň Rössler Titan 6 s taktickým puškohľadom MINOX. Ako balistickú kalkulačku sme používali mobilnú aplikáciu strelok, ktorá nám vyhodnocovala kompletnú balistiku. Na základe vzdialenosti nám aplikácia vypočítala počet klikov a taktiež bočnú korekciu vetra. Prvý strieľal Miloslav, ktorého môžete vidieť aj na videách. Jeho celkový výsledok bol 176 bodov. Čo znamená, že sa celkom pekne umiestnil v prvej desiatke. Ja ako nováčik na takejto súťaži som strieľal ako druhý a prekvapivo som sa umiestnil na 5. mieste s 205 bodmi. Víťaz kategórie dosiahol 245 bodov.

Výsledky súťaže v kategórii Štandard:

  1. miesto: Kačmar Andrej, 245 bodov
  2. miesto: Koukal Lukáš, 237 bodov
  3. miesto: Szabo Atila, 228 bodov
  4. miesto: Lipták Ján, 208 bodov
  5. miesto: Radoslav Tomašovič, 205 bodov 

Aj napriek tomu, že naša výbava nebola na plne profesionálnej úrovni, dosiahli sme veľmi slušné výsledky. Za náš úspech vďačím kolegovi Mildovi z Moravy a samozrejme kvalitným produktom, ktoré sme používali.

autor: Radoslav Tomašovič
foto & video: autor


Podobné články:

Základy balistiky

Ako poskladať ostreľovačku


Prihláste sa na odber newslettra a dostávajte užitočné články a aktuality zo sveta strelectva, poľovníctva a divokej prírody priamo na e-mail: