LOVEC | Kto sa prechádza po horách
9713
post-template-default,single,single-post,postid-9713,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Kto sa prechádza po horách

 

Vydra Riečna (Lutra lutra) je v Európe pomerne vzácna. Je to nenápadný a tichý tvor, ktorého na jar, leto a jeseň len ťažko vystopujeme, ale v zime na snehu je to o čosi ľahšie. Na Slovensku je pomerne rozšírená, je možné, že žije aj blízko Vašich obydlí, len o nej neviete. 

Jej dlhé vretenovité telo s krátkymi nôžkami, ktoré je zakončené dlhým chvostom naznačuje, že je to perfektný plavec a tiež sa dokáže výborne pohybovať aj pod vodou. Živí sa prevažne rybami, ktoré dokáže vďaka dlhým hmatovým fúzom uloviť aj v kalnej vode.

Pobytovými znakmi sú väčšinou trus, vydrie kĺzačky, stopy a zvyšky potravy po hostine.

Vydrie kĺzačky

Vydrie kĺzačky (Photo zdroj: http://johndee.com/pix/2012/feb26-8.jpg)

  • Vydrí trus nájdeme najčastejšie na vyvýšených kameňoch pod mostami. Charakteristický pach a tvar mu dodáva jeho zloženie, ktoré je prevažne z kostí a šupín rýb.

 

  • Vydrie kĺzačky sú dobre pozorovateľný znak prítomnosti vydier v zimnom období. Vydra sa vyškriabe na vyvýšený svah a odtiaľ sa spustí smerom dolu, najčastejšie do vody.

 

  • Vydrie stopy sú päť prsté a plávacie blany sú prítomné len zriedka, aj to len v zreteľne odtlačených stopách. Palec sa tiež niekedy na tvrdšom podklade neodtláča.
    Predná labka vydry má 5 prstov, brušká prstov sú spojené neosrstenou plávacou blanou a sú zakončené nie príliš silnými, dlhými pazúrmi. Rozsiahly mozoľ je zložený zo 4 spolu stlačených podušiek a má nepravidelný tvar. Odtlačok prednej labky je takmer okrúhly, 5 – 6,5 cm dlhý a rovnako široký. Podobný tvar má aj zadná labka, na ktorej je výraznejší pätový mozoľ a celá labka má dlhšie chodidlo. Odtlačok zadnej labky má dĺžku 6 – 9 cm, no keď je zreteľne odtlačené celé chodidlo až po pätu, môže merať až 12 cm. Šírka zadnej stopy dosahuje 6 cm.

 

 

 

Stopové obrazce na stopovej dráhe vydry sú neobyčajne premenlivé a zdá sa, že vydra strieda rôzne spôsoby pohybu bezdôvodne, hádam iba z vrodenej hravosti. V hlbokom snehu môžme zazrieť pravidelné dvojité skoky, ktoré su náhle vystriedané plazením, po ktorom zostáva ryha po trupe, potom môžu byť štvorité stopy, kde v predu sú otlačené zadné labky a za nimi ležia odtlačky predných končatín. Pri prudšom behu sú všetky 4 odtlačky zoradené husto vedľa seba v krátkej priamke, ktorá je k osi stopovej dráhy šikmo položená.