LOVEC | Optika a spoločné poľovačky 2. časť – Nadhánkový puškohľad Leica Magnus
9541
post-template-default,single,single-post,postid-9541,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Optika a spoločné poľovačky 2. časť – Nadhánkový puškohľad Leica Magnus

Každý už určite počul o poprednej nemeckej značke optiky Leica, ale čo robí ich puškohľady tak zvláštnymi?

 

Excelentný prenos svetla, široké zorné pole s maximálnym kontrastom pre jasný a zreteľný obraz, ktoré zaručuje bezpečnú identifikáciu cieľa v každej situácií a to aj za znížených svetelných podmienok. Vďaka vynikajúcemu kontrastu, ktorý je najdôležitejší pri zhoršených svetelných podmienkach, sú detaily obrazu vždy ostro vykreslené.

 

Najširšie zorné pole na trhu pri nadhánkovom modeli Leica Magnus 1-6,3 x 24 i je až 44m/100m pri najnižšom zväčšení a poskytuje lepší prehľad o situácií, rýchle nájdenie cieľa a ušetrenie cenných sekúnd, ktoré sú pri streľbe na pohyblivé ciele naozaj dôležité. Leica Magnus 1-6,3 x 24 i je mnohými považovný za jeden z najlepších puškohľadov na svete pre spoločné poľovačky. Tí, ktorí ho používajú vedia oceniť ako rýchlo dokážu zamieriť pohyblivý terč aj na krátku vzdialenosť.

 

Niektorí úspešní strelci ako napr. Carlo Mattiello, používajú Magnus na strelecké súťaže pri streľbe na bežiaceho diviaka.

Legendárny profesionálny taliansky strelec Raniero Testa vytvoril nový svetový rekord s Leica Magnus 1-6,3 x 24. Spoliehajúc sa na skvelé mechanické vlastnosti, spravil Raniero cez 90 000 výstrelov a pri tréningu za 2 roky používal stále ten istý puškohľad

Legendárny profesionálny taliansky strelec Raniero Testa vytvoril nový svetový rekord s Leica Magnus 1-6,3 x 24. Spoliehajúc sa na skvelé mechanické vlastnosti, spravil Raniero cez 90 000 výstrelov a pri tréningu za 2 roky používal stále ten istý puškohľad.    (Photo zdroj: http://www.silmec.it/)

 

Všeobecne známa mechanická spoľahlivosť série Magnus je zreteľná v dôkladnosti 60HRC oceľového nastavovacieho systému klikania a centrovania zámernej osnovy/kríža a to aj po tisícoch výstrelov.

Kvalita obrazu produkovaná modelmi Magnus zodpovedá jeho mechanickým vlastnostiam a ostrosť obrazu vďaka unikátnym šošovkám od Leici zapôsobí aj na tých najnáčornejších strelcov.  Vďaka viacvrstvovej plazmovej úprave šošoviek, Leica dosahuje prirodzené farby obrazu a vynikajúci prenos svetla. Počas výroby sú šošovky pokryté vrstvami plazmy, ktoré majú hrúbku len niekoľko nanometrov a sú odparované vo vákuu pri vysokoteplotnom plazmovom procese. Maximálny kontrast znamená, že čierna je čierna a nie tmavošedá; biela je biela a nie svetlošedá. Optika s vysokým rozlíšením dokáže realizovať svoj skutočný potenciál len s maximálnym kontrastom. Každý puškohľad ponúka mimoriadne nízku vinetáciu – maximálny výkon pri získavaní svetla, najmä pri malom zväčšení. 

Niečo čo hneď nespozorujete, je povrchová úprava šošoviek tzv. AquaDura®, ktorá

chráni šošovky pred znečistením, vodou a poškriabaním. Pre lepšie pochopenie, tu máme fotku ďalekohľadu Leica na porovnanie ľavej a pravej šošovky, kde na pravej bola aplikovaná AquaDura® povrchová úprava a rozdiel je teda markantný. Na ľavej šošovke bez tejto úpravy možeme vidieť, že kvapky vody a špina zostávajú na šošovke zachytené zatiaľ čo na pravej šošovke s povrchovou úpravou sa kvapky vody a špina nezachytávajú a rozptyľujú sa.

 

  

Osvetlená bodka na zámernej osi má až 60 intezít svetelnosti, ktoré sú rozdelené na 30 denných a 30 večerných intenzít osvetlenia. Inteligentné zapínanie a vypínanie osvetlenia, ktoré sa pri zapnutej bodke pri dlhšej nečinnosti alebo pri postavení puškohľadu do vertikálnej polohy vypne a samé sa aktivuje pozíciou alebo pohybom, čo je veľkou výhodou z hľadiska šetrenia životnosti batérií.

Pri nadhánkovom modeli je možnosť si vybrať zo 4 rôznych typov zámernej osi:


Čo sa týka montáže puškohľadu je možnosť si vybrať model s klasickým tubusom o priemere 30mm, na ktorý môžete upevniť krúžky alebo druhú verziu s Zeiss šínou.


 

Pri spoločných poľovačkách, úspech takmer vždy závisí na tom ako rýchlo viete zamieriť pohybujúci sa cieľ na kratšiu vzdialenosť a čo by mal dobrý puškohľad dokázať, aby pomohol lovcovi rýchlo, stabilne zacieliť a ušetriť cenný čas.
Existujú len dva parametre, ktoré sa počítajú. Zorné pole, inými slovami časť priestoru, ktorý dokáže puškohľad zobraziť pri určitom zväčšení. Čím je tento priestor širší, tým rýchlejšie môže oko spozorovať a nasledovať diviaka resp. inú zver v pohybe. Ako sme už spomínaly vyššie Leica Magnus 1-6,3 x 24 isvetový rekord  z pohľadu zorného poľa, čo je 44m cieľovej šírky v rozsahu vzdialenosti 100m.
Druhým dôležitým parametrom je výstupná pupila, inými slovami aký priestor je tam pre oko na vhodné zaostrenie obrazu v puškohľade. Toto môžte vidieť keď sa pozrieť do puškohľadu asi zo vzdialenosti cca 50cm. Výstupná pupila určuje aký veľký bude priemer obrazu vychádzajúceho z ďalekohľadu. Čím je výstupná pupila väčšia tým je obraz vychádzajúci z puškohľadu jasnejší. Výstupná pupila sa vypočíta z pomeru priemeru objektívu a zväčšenia puškohľadu. Model Leica Magnus 1-6,3 x 24 i má výstupnú pupilu v rozmeroch 3,8 – 12,4mm.

 

 

CENOVÁ HLADINA: 2150 € (môže sa však líšiť v závislosti od doplnkov)