LOVEC | Optika a spoločné poľovačky 1.časť
9517
post-template-default,single,single-post,postid-9517,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Optika a spoločné poľovačky 1.časť

Určite bude každý s nami súhlasiť bez akýchkoľvek námietok, že spoločné poľovačky sú jedny z najväčších výziev v poľovníctve. Jedná sa o formu lovu, ktorý nikdy neprestane testovať schopnosti poľovníkov – a to aj tých najskúsenejších. Spoločné poľovačky patria medzi jedny z najväčších tradícií. Je to spoločenská udalosť kde majú možnosť stretnúť sa dlhoroční priatelia, vymeniť si svoje poľovnícke zážitky a skúsenosti. Veľkým lákadlom je adrenalín a vzrušenie, no dôležitá by mala byť úplná koncentrácia, dobré strelecké schopnosti ale hlavne bezpečnosť pri streľbe, pretože sa v lese nachádza nielen veľa poľovníkov ale aj honci, ktorý zver tlačia a poľovnícke psy, ktoré počas poľovačky zohrávajú jednu z najdôležitejších úloh.Spoločné poľovačky a puškohľady

(Photo zdroj: www.leica-hunting-blog.com)

Dobrá príprava určite prispieva k úspechu na spoločnej poľovačke, ktorá taktiež zahŕňa výber správnej zbrane a k nej vhodne zvolenú optiku a samozrejme mať nad streleckým vybavením úplnú kontrolu. Presné, rýchle zalícenie a zacielenie na zver, ktorá je častokrát v rýchlom pohybe, robí mnohým poľovníkom značný problém. Je dôležité sa plne sústrediť na krátky moment a reagovať rýchlo ale s rozvahou, pretože nečakané môže prísť kedykoľvek.

Keďže sa čas stáva rozhodujúcim faktorom medzi spozorovaním zveri, zacielením a výstrelom je potrebné zvoliť aj vhodnú optiku, ktorá Vám tieto cenné sekundy navyše poskytne. Na trhu sa vyskytuje mnoho rôznych druhov športovej optiky, ale my by sme si povedali niečo viac ohľadom optiky vhodnej práve na spoločné poľovačky resp. na tzv. „pirš“, kedy je potrebné rýchlo a pohotovo reagovať.


Pod pojmom nadhánkové puškohľady sa rozumejú puškohľady, ktoré si vyberáme na použitie pri streľbe na pohyblivé ciele a kratšie vzdialenosti maximálne do cca 100m. Zvyčajne sú od čo najmenšieho zväčšenia, spravidla 1x (1-4×24, 1-6,3×24 a pod.) určené predovšetkým na spoločné poľovačky, cez ktoré je možné sa pozerať s obidvomi očami otvorenými, čo zväčšuje priestorové videnie strelca a zlepšuje celkový prehľad o situácií.  Vynikajú tým, že vďaka čo najmenšiemu možnému zväčšeniu majú široké zorné pole, aby bol lovec schopný čo najpohotovejšie reagovať.


Spoločné poľovačky a optika (puškohľady a kolimátory)

(Photo zdroj: www.svenskjakt.se)

Ďalšou variantou sú tzv. kolimátory. Je to optické zameriavacie zariadenie, kde sa dívate na cieľ cez priehľadnú šošovku, na ktorej zrkadlí osvetlená bodka, ktorá je spravidla červenej farby. Je jedno kde sa bodka na sklíčku nachádza a z ktorej strany sa pozeráte. Keď hýbete hlavou, bodka sa po šošovke pohybuje tzv. kolimuje. Tam kde sa bodka nachádza tam sa strieľa. Klasické kolimátory nemajú takmer žiadne zväčšenie alebo majú zväčšenie jedna k jednej a sledovanie cieľa s obidvomi očami otvorenými je dá sa povedať žiadúce. Poznáme dva typy kolimátorov: otvorený a uzavretý (tubusový).

Teraz predstavíme si pár modelov nadhánkových puškohľadov a kolimátorov rôznych cenových kategórií a tried kvality, o ktorých si podrobnejšie povieme v ďaľších článkoch.

 

Nadhánkové puškohľady:

Swarovski Z8i 1-8 x 24 – cena približne 2300 €

 

 

Zeiss Victory V8 1,1-8 x 30 – cena približne 2300€

 

Leica Magnus 1-6,3 x 24 i – cena od 2150 €

 

Swarovski Z6i 1-6 x 24 – cena približne 1800 €

 

 

Leica Visus 1-4 x 24 i LW – cena od 1400 €

 

Zeiss Conquest V6 1,1-6 x 24 – cena približne 1400 €

MINOX ZE 5i 1-5 x 24 – s cenou 1079 €

MINOX ZX 5i 1-5 x 24  – s cenou od 749 €

Meopta MeoStar R1 1-4 x 22 – cena približne  550 €

 

Kolimátory:

Aimpoint (Micro, 9000 L, H30L, ..) – ceny od 440 € v závisloti od modelu

 

SIG SAUER ROMEO (1, 3, 5, ..) – cena od 252 € v závisloti od modelu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Docter sight (II, III, ..)  – cena od 240 € v závislosti od modelu

Sight-Mark Mini-Shot –  cena približne 100 €