LOVEC | Vznešenosť nech je voňavá 1.
9604
post-template-default,single,single-post,postid-9604,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Vznešenosť nech je voňavá 1.

Mnohí ľudia, dokonca aj poľovníckych kvalít, žijú celé roky v presvedčení, že k príprave dobrého jedla stačí len soľ, korenie, sladká paprika a sem tam trochu rasce. Druhí zase veria vo všeobecne hovorené “huba v plameňoch” a možno len mimo koláčov do všetkého vrážajú chilli, feferónky a ine fajnové žiletky.

 

Divina a koreniny

Photo zdroj: http://www.dziuks.com


 

Keď ide o Hubertovu kuchyňu, niekedy naozaj ostrejšiu a pikantnejšiu, treba koreniť vždy tak, aby jedlo voňalo a nie pápilo. To je zásada viac než dôležitá a prioritná. Korenie je, priatelia, veľkou vedou. My, ktorí milujeme prírodu a sme členmi Hubertovho cechu, určite zo sebou vláčime lesy a polia plné našej obrazotvornosti a fantázie. Ak ste doteraz v sebe tieto vlastnosti ešte neobjavili, raz sa tak určite stane.

 

 

Koreniny divina

Photo zdroj: https://www.pinterest.com

Korenenie je radosť, ktorá by z človeka nikdy nemala vyprchať. Prvým predpokladom je dobrá znalosť jednotlivých druhov korení a byliniek, ich vlastností a pochopiteľne používania. Nenahraditeľným pomocníkom sa Vám musí stať nie hora kníh a návodov ale vycibrený jazyk a čuch, ktorý ľahko viete odkukať od svojho verného hafana. A určite sa nebráňte tomu si vypestovať cit pre optimálne množstvá korenín.

Berte túto kapitolu o korení ako inšpiráciu, nech každý skúsi pridať svoje nápady. A teda teraz, čo všetko by sme mali v koreninách doma mať. Keď Vám bude niečo chýbať z toho čo je v článku spomenuté, existuje určite niečo iné, dokonalejšie, čo bude pripravovanému jedlu taktiež pasovať.

 


Photo zdroj: https://www.livingseedcompany.com/

 

BAZALKA PRAVÁ

  • Má rada teplo a kvitne od júna do septembra. Ako korenie sa používajú čerstvé i sušené listy bazalky, ktoré majú príjemnú vôňu. Pridáva sa do zeleninových šalátov a aromatizujeme s ňou omáčky a mastné jedlá. Zlepšuje hlavne mleté, pečené i dusené divinové mäso a dáva mu charakteristickú chuť.

 

 

 

BOBKOVÝ LIST

Photo zdroj: www.terapeak.com

  • Rastlina známa v celom stredomorí, ktorá sa preslávila viac ako vavrín, ktorým sa kedysi zdobili hlavy olympijských víťazov. Ako korenie sa používajú súché listy, ktoré majú mierne trpkú a pálivú chuť. Bobkový list je dôležitým korením do omáčok, polievok a gulášov upravených na kyslo, hlavne do diviny a aspiku. Opatrne s dávkovaním.

 

 

 

 

 

KORENIE – ČIERNE A BIELE

 

  • Korenie je najpopulárnejšie od pradávna. Čierne korenie sa získava zo zelených, nezrelých bobulí sušením. Biele korenie sa získava z rovnakých plodov, ktoré ale boli zbavené šupky. Používa sa aj celé aj mleté ale výraznejšia aróma sa získa umletím tesne pred použitím.  Biele korenie sa zvykne dávať do svetlých jedál, napr. polievky s mliekom atď. Celé korenie sa dáva hlavne do mäsitých jedál a je pri príprave diviny nenahraditeľné.

 

 

 

 

 

FENYKEL

  • Teplomilná rastlina, ktorá má sladkú, pikantnú príchuť a používa sa pri príprave divinových marinád.

 

 

 

 

 

 

 

CHREN

  • Strúhaný koreň chrenu je obľúbená príloha k rôznyym jedlám, ale aj ako prísada do omáčok, majonéz a smotany. Naozaj chutný je v zmesi so strúhanými jablkami a oslaďenou citrónovou šťavou. Chren osviežuje varenú aj pečenú divinu a je výborný ku divinovým klobásam.

 

 

 

 

 

 

KAPARA

  • Plody tejto rastliny sú tmavozelené guličky, ktoré sa k nám dovážajú konzervované.  Majú charakteristickú, trpkú, mierne horkú chuť, ktorá dáva divine pikantnú príchuť. Preto sa kamary dávajú aj do jedál pripravovaných na spôsob diviny.

 

 

 

 

 

 

 

CESNAK

  •  K divine patrí bezpodmienečne. Vhodný je prakticky ku každej úprave, zvlášť do pečených mäsových pokrmov, do marinád, šalátov, polievok, gulášov a podobne. Pri dávkovaní však treba byť opatrní.

 

 

 

 

 

 

 

 

KLINČEK

  • Rastie na stromoch, z ktorých sa trhajú nerozvinuté kvety. Najprv až po usušení zhnednú a dostávajú charakteristickú vôňu a chuť. Dáva sa do mäsitých pokrmov, omáčok a marinád. Jednou zo špecialít s týmto korením je pečené jelenie mäso na víne.

 

 

 

 

 

 

 

 

KORIANDER

  • Nasladlé korenie, ktoré je dôležitou prísadou do divinových marinád, gulášov, omáčok a aj do nakladanej zeleniny. Taktiež sa dáva do niektorých cukroviniek a koláčov.