LOVEC | 4 pravidlá pre efektívne nastrelenie zbrane
9740
post-template-default,single,single-post,postid-9740,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

4 pravidlá pre efektívne nastrelenie zbrane

“Každý z nás má určite svoju rutinu pre prípravu zbrane a optiky na sezónu, ale pri nastreľovaní by sme mali brať do úvahy niekoľko dôležitých faktov. Väčšina z nich je pre tých čo pravidelne trénujú na strelnici  samozrejmosť, ale je dobré si ich zopakovať. Či už ste začiatočník alebo skúsený strelec skúste mať tieto veci vždy na pamäti.”

 


1. Kontrola stredu cez hlaveň alebo “nastrelenie na sucho” – tzv. Bore Sighting

 

Je to metóda zrovnania hlavne strelnej zbrane a mieridel resp. optiky. Vačšinou sa používa ako prednastrelenie zbrane, ktoré nám následne samotné nastrelenie oveľa viac uľahčí.

 

– Tradičné “nastrelenie na sucho” zahrňuje vybratie záveru z púzdra a nastavenie hlavne do stredu terča alebo určitého bodu. Čiže keď sa pozrieme zo zadu cez hlaveň tak terč resp. určitý nami vybratý bod by mal byť presne v strede. Zbraň musí byť dobre zafixovaná aby sa následne mohli či už mieridlá, kríž alebo bodka puškohľadu či kolimátora nastaviť taktiež do stredu terča alebo nami vybratého bodu.

 

 

 

– Modernejší spôsob “nastrelenia na sucho” je za pomoci použitia laserového nastreľovača, ktorý sa nasadí na ústie hlavne alebo do nábojovej komory (v závislosti od typu) a na terči alebo vybratom objekte nám zobrazí svetelnú bodku. Najprv nastavíme zbraň aby sa bodka laserového nastrelovača zobrazovala v strede terča alebo nami vybratom objekte a potom už treba len doladiť mieridlá, kríž resp. bodku puškohľadu / kolimátora na rovnaké miesto ako sa zobrazuje svetelná bodka laserového zameriavača.

 

2. Strieľanie skupín 

 

Keď nastreľujeme novú zbraň alebo optiku, je dobré strieľať skupiny striel aby sme mohli presnejšie kalkulovať nastavenia, ako naháňať jenotlivé strely po terči. Väčšinou, pre prvé nastavenia/klikania strieľame aspoň skupinu 3 striel čo má určité dôvody.

 

– Po prvé, strieľanie skupiny striel Vám predstaví viac presnejšie znázornenie Vášho držania zbrane vs dopad strely na terč a budete schopný upraviť nastavenia/klikanie účinnejšie.


– Po druhé, zaručí Vám, že puškohľad bude viac “ustálený” Vášmu nastaveniu/klikaniu. Niekedy sa stáva, že po naklikaní puškohľadu, bod dopadu sa trochu posunie k prvej strele. 

3. Vychladenie hlavne 

 

Pri nastreľovaní je potrebné nechať hlaveň vychladiť medzi strieľaním každej skupiny. Hlavne zbraní sú rozličné, presnosť a taktiež bod dopadu strely sa môže veľmi meniť ak sa hlaveň pri streľbe zahreje. Niektoré hlavne sú pri zahriatí ovplyvnené viac ako druhé, ale určite dosiahnete lepšie výsledky ak si hlaveň necháte vychladiť.

 

4. Hľadanie bodu z chladnej hlavne

 

Na poľovačke, je to tá prvá strela, ktorá sa ráta. Strela z chladnej hlavne má skoro vždy mierne odlišný dopad ako strela z teplej hlavne. Znovu, pri niektorých hlavniach je ten rozdiel minimálny, naopak zase u niektorých markantný. Po dokončení nastreľovania zbrane, nechajte hlaveň úplne vychladnúť na teplotu okolia (samozrejme treba počítať, že to určitý čas potrvá). Vystreľte jednu ranu na vzdialenosť, pri ktorej ste nastreľovali zbraň. Ak je rozdiel viac ako 3cm na 100m, treba si znovu nastaviť výškové a stranové klikanie, nechať hlaveň vychladnúť a zopakovať strelu, až kým nebude tam kde ju chcete mať.

 

 

 

Toto sú možno pre niekoho staré alebo bežné veci, ale boli by ste prekvapení koľko poľovníkov a strelcov nikdy tieto základy nedodržuje.