LOVEC | Čo znamená presná guľovnica?
41470
post-template-default,single,single-post,postid-41470,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2,vertical_menu_enabled, vertical_menu_width_290,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,big_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2,vc_responsive

Čo znamená presná guľovnica?

Čo je to presná guľovnica?

 

Najprv si strelec musí definovať – čo to vlastne znamená presná guľovnica? Je to jednoduché, ak guľovnica bude používaná na streľbu na 300 m a viac, potrebuje presnosť streľby skupín v rozmedzí aspoň 1 MOA, čo sú maximálne 3 cm na 100 m. 

 

Ak lovec spraví čo i len možno jeden výstrel na 300 m za rok, rovnaká úroveň presnosti je taktiež požadovaná, pretože tento výstrel môže byť jediný, ktorý lovec za celú sezónu spraví.

 

Poľovníci, ktorí lovia v buši alebo hustých porastoch nepotrebujú až taký vysoký level presnosti, keď viditeľnosť zvykne bývať do 20 – 30 m a aj menej. Pri tomto type lovu, poľovníci často využívajú len pevné mieridlá alebo kolimátory, ktoré nedovoľujú strieľať na veľkú vzdialenosť. Ďalší limitujúci faktor je trajektória ťažkých kalibrov. Napriek tomu, bez ohľadu na nižšiu presnosť požadovanú od zbraní na krátke vzdialenosti, sú mnohé veľmi presné priamo z krabičky.

 

 

Čo je to nepresná guľovnica?

 

Ak Vám guľovnica strieľa skupiny v rozmedzí okolo 4 cm na 100 m,  je nevhodná na streľbu na 300 m.  Táto “malá” nepresnosť je dosť na to, aby ste vďaka nej netrafili cieľ alebo nastalo nežiadúce poranenie zveri.

Ak zbraň strieľa skupiny v rozmedzí 5 – 8 cm na 100 m, je doslova neetické vystreliť na zver aj na vzdialenosť 150 m, čo pri poľovačke mnohokrát táto vzdialenosť nie je až taká nezvyčajná, ba dokonca veľmi častá.

 

Je dobré si zapamätať, že na strelnici menej zlyháva ľudský faktor ako v teréne. Rozmedzie skupiny striel 4 cm na 100 m zo strieľania z tzv. sand bagov (vrecká na strieľanie) alebo zo stojanu sa poľahky v teréne može stať rozmedzím 5 – 6 cm pri streľbe s pomocou ruksaku alebo iných improvizačných pomôcok.

Je problém vo mne? Som ja zlý strelec?

 

Povedané vo všeobecnosti, ak dáme presne nastrelenú guľovnicu (ktorá strieľa na 100 m skupiny v rozmedzí 2-3 cm) do rúk začiatočníkovi alebo lovcovi bez tréningu, zvyčajne bude strieľať skupiny o rozmedzí v priemere 4 – 5 cm. Poľovníci nemusia byť všetci športoví strelci aby strieľali dieru do diery. Treba však mať na vedomí, že treba mať dobre nastrelenú a presnú zbraň, dobré a vhodné strelivo a optiku, niekoľko dobrých streleckých návykov, aj keď pravidlné tréningy by neboli úplne od veci, aby sa zbytočne predchádzalo chybám, ktoré by mohli mať nepekné následky.

 

Taktiež čo sa týka nastreľovania každý by si mal svoju zbraň nastreliť sám ! Je veľký rozdiel ak kamarát alebo iný strelec, či už profesionálny alebo nie, nastrelí guľovnicu, ktorá pri jeho streľbe pôjde diera do diery resp. v skupinách o veľkosti 1 cm na 100m a potom ju chytí do ruky jej majiteľ a strely pôjdu úplne inak. Rozdiely sú vo všetkom – či už spôsob držania zbrane, dýchanie, spôsob akým sa stláča spúšť a mnoho ďalších faktorov a veľa lovcov možno aj nevedomky robí určité chyby, ktoré majú dlho v sebe zafixované.